Foto: Daniel Iskander

Nya partiet Nyans vill ta sig in i Sigtuna

Det nya partiet Nyans lanserades under söndagen och ett av målen är att komma in i fullmäktige i Sigtuna säger partiledaren Mikail Yüksel till DN.

Mikail Yüksel sparkades från Centerpartiet för drygt ett år sedan och på söndagen lanserade han sitt nya parti Nyans där ett av kraven är att muslimer ska klassas som en av Sveriges erkända minoriteter rapporterar Dagens Nyheter.

I samband med lanseringen sa Mikail enligt DN att Sigtuna och Botkyrka kan vara två kommuner där man kan få mandat i fullmäktige i valet 2022.
– Ta Växjö, där behöver vi 1.200 röster, eller Sigtuna cirka 500 och i Botkyrka runt 900, sa han enligt DN.

Två av nyckelkraven som Nyans har är att islamofobi ska få en egen brottsrubricering och att muslimer får en minoritetsställning i grundlagen. Mikael Yüksel säger dock att det inte är ett ”muslimparti” då han inte är för sharialagar och månggifte.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.