Anders Eriksson och Helen Kavanagh Berglund.Foto: Liberalerna
Nya medlemmar i Liberalernas styrelse
Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Liberalerna i Sigtuna har vid sitt årsmöte den 12 februari valt styrelse för 2025. Anders Eriksson omvaldes som ordförande, medan Helen Kavanagh Berglund valdes till ny vice ordförande. Styrelsen består även av Pernilla Bergqvist, Bo Danielsson, Lars Naur, Jose Velez Dizu, Rein Lallo och Sven Holdar.
Partiet fokuserar nu på förberedelser inför valet 2026, där frågor som utbildning, kommunal service och hållbar utveckling står i centrum. Helen Kavanagh Berglund, med bakgrund som diplomat och biträdande kommundirektör, ser fram emot att arbeta för en ansvarsfull ekonomisk politik och ett starkt näringsliv i kommunen.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.