Foto: Wings/Insändarbild

Nya lag för Wings i omstarten

Det blev inget Allettan för Wings utan vägen till playoff går via Vårettan där man får möta både nya och gamla lag.

Efter att ha varit ett topplag stora delar av Hockeyettan så halkade man ner under strecket den sista veckan och fick till sist konstatera att det blev Vårettan istället för Allettan. Vägen till Playoff blir lite snårigare men finns där. Wings får ta sig an Vallentuna och Enköping som är kvar från Östra-serien. Nya lag är Borlänge, Kalix, Surahammar, Teg, Vännäs och Örnsköldsvik. Första matchen spelas på onsdag när Wings möter Enköping på bortaplan.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.