Saker placeras vid bildäcken för att tjuvarna ska se om de flyttas eller inte. Foto: Genrebild

Inbrottsvåg i länet – Nya knepet: Saker vid bildäcken

Polisen i Stockholm Nord har upptäckt ett nytt knep för att reka inbrott; Saker som placeras vid bildäck. Samtidigt var det på tisdagen inbrottsvåg i länet med 15-tal inbrott bara på tolv timmar.

Ett nytt knep har upptäckts av Polisen i Stockholm Nord för att reka inbrott, saker placeras vid bildäck, rapporterar tidningen Mitt i. Polisen går ut med en varning i tidningen om att man ska hålla ögonen öppna i sitt närområde. Syftet med att placera saker vid däcken är för att se om de har flyttats eller inte. Fram för allt är fenomenet vanligt i Åkersberga. Pinnar hade lagts bakom en Volvo och polisen tror inte att det handlar om att reka bildelsstölder för det var ingen vanlig modell att stjäla delar av.
– Det är mer troligt att de vill se om någon rör sig vid villan, säger Stefan Dahlgren vid Polisen i lokalpolisområde Täby/Danderyd/Vaxholm/Vallentuna/Åkersberga.

På tisdagen anmäldes hela 15 inbrott runt om i länet mellan klockan 08-20. Inbrotten skedde i villa, radhus och lägenhet. I de allra flesta fall var de boende bortresta eller borta bara en kort tid.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.