Så här blir nya food hallenFoto: Swedavia

Nya food hall får pristak

I vad som beskrivs som en största kommersiella satsningen på Arlanda någonsin kommer det att finnas en food hall: - Resenären ska enkelt kunna ta del av ett varierat matutbud med smaker från olika delar av världen och utbudet ska tillgodose alla de olika typer av behov som resenärerna kan tänkas ha oavsett tid på dygnet, berättar Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning, på Swedavia.

märsta.nu har tidigare rapporterat om den nya marknadsplatsen på airside meds shoppinggata. Ett antal nya restauranger har också offentliggjorts till den nya foodhallen. Totalt blir det 11 000 kvadratmeter shopping och mat på Terminal 5:s nya airside. Det blir fokus på ett brett utbud och mer hälsosam mat. Arlanda som även kritiserats för sina höga matpriser får inte ligga högre i pris än jämförande utbud på stan.
– Resenären ska enkelt kunna ta del av ett varierat matutbud med smaker från olika delar av världen och utbudet ska tillgodose alla de olika typer av behov som resenärerna kan tänkas ha oavsett tid på dygnet. Sammantaget ska utbud och upplevelse bidra till en minnesvärd upplevelse som man vill dela med andra och uppleva snart igen, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning, på Swedavia.

HMSHist kommer vara den ledande aktörer för mat och dryck med ett flertal restauranger och barer på Arlanda. Bland de nya satsningarna finns La Neta, Bun Meat Bun och Baba Grill. Ett flertal barer och pubar öppnas också.
– Utvecklingen av Stockholm Arlanda Airports mat- och dryckesutbud gav oss en möjlighet att utöka våra koncept. Vår omfattande varumärkesportfölj och starka lokala relationer skapade den perfekta plattformen från vilken vi kunde skapa en vacker och äkta svensk gästupplevelse, säger Sytze van der Aa, HMSHost International’s Regional Managing Director för Europa.

Etableringarna väntas ge ett stort antal arbetstillfällen i Sigtuna kommun. Något som är välkommet efter åren med pandemi där lägre aktivitet på Arlanda innebar ökad arbetslöshet bland kommuninvånarna.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.