Några av fåren på Österby gård utanför SigtunaFoto: Österby Gård
Nya fårstölder från Österby gård
Österby gård har på nytt blivit av med får. Två får försvann kring nyårshelgen: - Nu är resten av fåren flyttade och inlåsta dygnet runt, med övervakning. Alla stölder är polisanmälda, men det finns i dagsläget ingenting att gå på för att lösa brotten. Vi känner oss ledsna och uppgivna över situationen, skriver Österby gårds ägare i ett facebookinlägg.
Drömmen om öppen gård grusad Efter stölderna i november så vidtog gården åtgärder för att förhindra nya stölder, men nu kommer man att låsa in alla fåren inomhus istället. Man har också polisanmält stölden men det finns inget att gå på för att lösa brotten. – Vår dröm är en öppen gård, där människor ska vara välkomna både till gårdsbutiken och i framtiden även till fler delar av gården. Vi vill visa upp vår fina djurhållning, och det aktiva lantbruk vi driver, står det i inlägget på Facebook.
Istället kommer man planera för mer staket, lås, bommar och övervakningskameror. Man vädjar samtidigt till allmänhet att höra av sig om de sett något misstänkt kring nyårshelgen på Österby gård.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.