FC Arlanda toppar Upplandscupen grupp 5 efter 2-2 mot Wigör. Senare på söndagen slog Märsta IK Sigtuna med hela 7-3.
Söndagen bjöd på två derbyn på Midgårdsvallen. Först Wigör-Arlanda där de förstnämnda hade tre bonusstraffar. I en händelsefattig första ledde Wigör med 1-0 efter mål på bonusstraff genom Nikolas Genes. Tidigt i andra kvitterade Andreas Azizsson och han ordnade även ledning med 2-1 innan Nicklas Söderman kvitterade genom en bonusstraff. Wigör kostade under matchen på sig att missa en straff också.
Ett delvis ordinarie Märsta IK med Gökay Altüner, Fredrik Lindberg och Victor Leven gjorde processen kort med Sigtuna IF i andra. Sigtuna ledde med 2-1 i paus men inom loppet av några minuter i andra hade man vänt på steken och därefter var Sigtuna chanslösa. Slutresultatet skrevs till hela 7-3, Giorgio Kababji svarade för ett hattrick.
Redan på lördagen spelade Rosersberg mot Bålsta Sanering och där var det match i knappt en halvlek då RIK hade 5-2 med sin inför andra. Slutresultatet skrevs till 7-3 efter två mål av Edis Sarajlija. Tabellen toppas av Arlanda men Wigör kan faktiskt passera då man har en match mindre spelad och ligger bara en poäng bakom. 3:e april är det derby mellan Arlanda-Märsta IK på Midgårdsvallen.
Sport Allt fler föreningar i Sigtuna kommun ansluter sig till det nya fritidskortet för barn och unga. Hittills är 33 föreningar med, tillsammans med kommunens kulturskola.
Handboll Jesper Östlund från Märsta är klar som ny assisterande förbundskapten för Sveriges damlandslag i handboll. Uppdraget sträcker sig fram till och med 2028.
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.