Nya Comfort hotel Arlanda har öppnat
30:e januari slog Comfort Hotel upp dörrarna på Arlanda.
Comfort Hotel Arlanda blir med sina 503 rum ett av Nordens största flygplatshotell. Förra veckan öppnades dörrarna upp.
– Vi är mycket stolta att kunna presentera en helt ny mötesplats på Arlanda, Comfort Hotel Arlanda Airport. Vi har under lång tid sett en ökad efterfrågan på terminalnära hotellrum och kan nu erbjuda våra resenärer och besökare ett ännu bredare utbud. Det nya hotellet är också en viktig del av Swedavias strategi att utveckla en flygplatsstad på och omkring Stockholm Arlanda Airport, säger Jonas Abrahamsson, vd Swedavia.
Hotellet är placerat mellan terminal 4-5 och är världens största Comforthotel inom Choice-kedjan. I lobbyn kan man beställa mat dygnet runt och det finns lika rum om man vill sitta och arbeta ostört eller ha konferenser. Hotellet använder ingen engångsplast och det finns heller inget nötkött på menyn. Man arbetar aktivt med att minska på matsvinn samt att all frukt och bär som inte går åt blir till smoothies.
På 12:e våningen finns Anorak bar, en takbar med enklare mat, tilltugg och dryck. Baren kommer även vara bokningsbar för möten eller privata tillställningar.
– Det känns magiskt att stå här och äntligen få se hotellet helt klart. Den första stora byggstenen av flera som vi lägger just nu då vi är inne i en otroligt kraftig expansionsfas och med flera spännande projekt på gång. Det som gör mig extra glad är att fler personer kommer kunna upptäcka och bo på Comfort Hotel då vår kapacitet ökar med över 3000 rum inom tre år, säger Anna Spjuth, Senior Vice President på Comfort Hotel.