Foto: Pressbild/FTI

Nya återvinningsstationer på gång

Det planeras för nya återvinningsstationer i Valsta: - Vi som inte har bil och bor i Valsta har det svårt att återvinna, säger en valstabo som kontaktat märsta.nu

märsta.nu kunde på onsdagen rapportera om hur mycket som återvinns av kommuninvånarna. Det finns gott om platser att återvinna på men i Valsta anses det vara brist enligt en boende som hört av sig till märsta.nu

Det finns idag nämligen bara en station vid Midgårdsvägen 14. En valstabo uppger att det blir svårt att återvinna i området om man int har bil:
– Det finns heller inte någon återvinningsstation nära Märsta station så man kan inte ens ta med sig sakerna på bussen när man ska till jobbet. Jag sympatiserar med de valstabor som väljer att skippa källsortering, säger valstabon.

Bristen på återvinningsstationer är något som Sigtuna Vatten & Renhållning och Förpacknings- och tidningsinsamlingen redan uppmärksammat. En ny station är på väg att etableras på Frejgatan, bakom busshållsplats.
– Sigtuna Vatten & Renhållning har samverkansansvar med FTI – och Sigtuna kommun tillhandahåller plats, så vi har en treparts samverkan där vi försöker utveckla detta med återvinningstationer i kommunen, berättar Maria Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten & Renhållning.

Utöver Frejgatan är det flera nya etableringar på gång som ska börja byggas upp i början av 2019.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.