Märsta Centrum i samband med invigningen för två veckor sedan.

Ny vårdcentral i Märsta Centrum

Märsta Centrum får en ny vårdcentral, i maj öppnar Riddarens Vårdcentral: - Planerna att öppna ytterligare en vårdcentral har egentligen funnits sedan vi öppnade den första kliniken i Akalla 2015, säger VD Dr. Hammad Al-Saaid.

Riddarens Vårdcentral öppnade för första gången i Akalla 2015. Det blir således andra kliniken som startar i Märsta Centrum i början av maj. Riddarens Vårdcentral tar över Folktandvårdens tidigare lokaler på Nymärstagatan. Under en tid har lokalerna byggts om för att anpassas till vårdcentral. Enligt ett pressmeddelande kommer Riddarens Vårdcentral att arbeta för god personlig vård, korta väntetider och att man lyssnar på sina patienter. Man siktar på att ge märstabor den bästa primärvården i området. VD är Dr. Hammad Al-Saaid.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Nyheter SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Nyheter Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

God Jul

Nyheter märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.