Märsta Centrum i samband med invigningen för två veckor sedan.
Ny vårdcentral i Märsta Centrum
Märsta Centrum får en ny vårdcentral, i maj öppnar Riddarens Vårdcentral: - Planerna att öppna ytterligare en vårdcentral har egentligen funnits sedan vi öppnade den första kliniken i Akalla 2015, säger VD Dr. Hammad Al-Saaid.
Riddarens Vårdcentral öppnade för första gången i Akalla 2015. Det blir således andra kliniken som startar i Märsta Centrum i början av maj. Riddarens Vårdcentral tar över Folktandvårdens tidigare lokaler på Nymärstagatan. Under en tid har lokalerna byggts om för att anpassas till vårdcentral. Enligt ett pressmeddelande kommer Riddarens Vårdcentral att arbeta för god personlig vård, korta väntetider och att man lyssnar på sina patienter. Man siktar på att ge märstabor den bästa primärvården i området. VD är Dr. Hammad Al-Saaid.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.