Märsta Centrum i samband med invigningen för två veckor sedan.

Ny vårdcentral i Märsta Centrum

Märsta Centrum får en ny vårdcentral, i maj öppnar Riddarens Vårdcentral: - Planerna att öppna ytterligare en vårdcentral har egentligen funnits sedan vi öppnade den första kliniken i Akalla 2015, säger VD Dr. Hammad Al-Saaid.

Riddarens Vårdcentral öppnade för första gången i Akalla 2015. Det blir således andra kliniken som startar i Märsta Centrum i början av maj. Riddarens Vårdcentral tar över Folktandvårdens tidigare lokaler på Nymärstagatan. Under en tid har lokalerna byggts om för att anpassas till vårdcentral. Enligt ett pressmeddelande kommer Riddarens Vårdcentral att arbeta för god personlig vård, korta väntetider och att man lyssnar på sina patienter. Man siktar på att ge märstabor den bästa primärvården i området. VD är Dr. Hammad Al-Saaid.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening