Foto: Genrebild

Ny vädervarning – En decimeter snö kommer

Efter vindvarningen från SMHI har det nu utfärdats en ny Klass 1-varning gällande snöfall.

Vinden i vår del av landet kommer att avta under kvällen, enligt SMHI är vindstyrkan i kommunen ca 18 m/s under tisdagen men det kan lokalt blåsa uppemot 24 m/s. Med anledning av blåsten utfärdades en Klass 1-varning till och med tisdag kväll. Men det kommande dygnet väntas även en decimeter snö varpå SMHI har utfärdat en ny varning för snöfall. Varningen gäller fram för allt onsdag morgon då snöfallet kan bli ymnigt.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Fortsatt stor extremt stor brandrisk

Nyheter SMHI har utfärdat ett meddelande om stor till lokalt extremt stor risk för skogsbrand i stora delar av Svealand, däribland Sigtuna kommun. Varningen gäller torsdagen den 26 juli från midnatt till klockan 23.00.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening