I den gamla lervarufabriken finns numera restaurang och museum.Foto: steningebrygga.se

Ny utställning i Steninge Marina

I november 2024 öppnar en ny utställning på Steninge Marina som tar besökare tillbaka till lervarufabrikens rika historia.

Utställningen bjuder på gamla fotografier och lergods som producerades i fabriken mellan 1920 och 1970. Här kan besökare också få en guidad rundtur i den historiska fabriken och koppla av i det levande museet på övervåningen.

Lervarufabriken i Steninge grundades 1917 av Carl Östen Schauman, som hade ambitionen att tillverka upp till två miljoner blomkrukor om året. Fabriken spelade en central roll för trädgårdsodlingarna vid Steninge och blev snart en av Nordens största. Under 1930-talet moderniserades verksamheten med elektriska drejskivor och ugnar, och den amerikanske ägaren Wolfgang Thomas lyfte fram keramikproduktionen internationellt, bland annat på världsutställningen i Chicago 1933.

På 1950-talet nådde fabriken sin storhetstid och utökade tillverkningen med nya produkter som smörkylare och luftfuktare. Under senare år utvecklades verksamheten ytterligare med nya maskiner och en egen glasyravdelning.

Utställningen lyfter fram både människorna och hantverket bakom denna historiska fabrik, som en gång sysselsatte över 40 personer bara i lervaruproduktionen.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.