Foto: Daniel Iskandar

Ny statistik: Sigtuna har lägst andel behöriga lärare i Stockholms län

Sigtuna kommun har enligt Sveriges Lärare den lägsta andelen behöriga lärare bland skolorna i hela länet.

Sigtuna kommun har den lägsta andelen behöriga lärare i grundskolan inom Stockholms län för läsåret 2023/24, enligt ny statistik från Skolverket som Sveriges Lärare har analyserat. I oktober 2023 hade endast 58 procent av lärarna i grundskolan i Sigtuna lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne, vilket är lägst i länet.

– Det är djupt problematiskt att behörigheten är så låg i Sigtuna. Alla elever har rätt till undervisning av legitimerade lärare, och alla lärare måste få möjlighet att göra ett bra jobb tillsammans med legitimerade kollegor. Det handlar om kvaliteten och likvärdigheten i svensk skola, säger Anna Olskog, ordförande för Sveriges Lärare.

Av de totalt 325 heltidstjänsterna i grundskolan i Sigtuna kommun (motsvarande 366 lärare) var det endast 190 som hade lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne.

Nationellt sett ligger Sigtuna på plats 256 av 290 kommuner när det gäller lärarbehörighet. Vadstena har den högsta andelen behöriga lärare i landet med 90 procent, medan Ragunda har den lägsta med 44 procent. I hela landet är lärarbehörigheten 71,5 procent, en liten ökning från föregående år.

– Det är ohållbart att alla elever inte får den undervisning de har rätt till. Läraryrkets status måste återupprättas, något som bara kan ske genom rejäla satsningar på lön, arbetsmiljö och kompetensutveckling. Både staten och arbetsgivarna har ett stort ansvar att ta, säger Anna Olskog.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.