Foto: Insändarbild

Ny stängning av Valsta bibliotek

Återigen har kommunen beslutat att stänga Valsta bibliotek.

De senaste två åren har Valsta bibliotek hållits stängt större delen, sporadiskt har lokalerna öppnats upp men bara för att stänga på nytt. Efter den senaste stängningen var det tänkt att biblioteket skulle vara klart för öppning efter sommaren. Detta sedan fuktskador åtgärdats. Men efter renoveringarna finns det nya indikationer på att inomhusmiljön behöver utredas ytterligare enligt Sigtuna kommun.

Det är oklart hur länge biblioteket håller stängt denna gång, även Kontaktcentret berörs och kommunen hänvisar till kontaktcentret i kommunhuset eller Drakegården. Vill man besöka ett bibliotek så hänvisas man till ett annat av kommunens.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.