Charlotte Köhler har tillträtt som stadsarkitekt i Sigtuna kommun efter Mikael Mattsson.
Charlotte Köhler har utsetts till ny stadsarkitekt i Sigtuna kommun och tillträder sin tjänst den 6 januari 2025. Efter att kommunen fått närmare 200 ansökningar till posten, valdes Köhler för sin gedigna erfarenhet och kompetens inom stadsbyggnad och arkitektur. För närvarande arbetar hon som stadsarkitekt i Norrtälje kommun och har tidigare haft roller som plan- och bygglovschef.
Köhler ser fram emot att bidra till Sigtuna kommuns utveckling och bevarandet av dess historiska platser. Samhällsbyggnadschefen Peter Andersson uttrycker glädje över rekryteringen och menar att Köhler kommer att vara en viktig resurs för både utvecklingen och skyddet av kommunens arkitektoniska arv.
Som stadsarkitekt kommer Köhler att ansvara för att säkerställa kommunens arkitektur- och stadsbyggnadskompetens samt samverka med olika aktörer kring framtida visioner och planer för Sigtuna.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.