Foto: Pressbild

Ny SL-app lanseras

SL lanserade tidigare i veckan en ny app som ska göra det lättare att resa, hitta rätta väg och att göra rätt för sig i kollektivtrafiken.

Den nya appen har lanserats tidigare i veckan. Bland annat ska det bli möjligt att ha månadskortet i mobilen:
– Det här är ett viktigt steg mot framtiden som gör resan med SL både enklare och smartare. Detta i varje steg från att planera lätt, köpa biljett och hitta rätt, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.

Appen kommer göra det lättare att hitta rätt buss, pendeltåg eller tunnelbana samt att man kan hitta närmaste hållplats eller station. SL:s app har ca 900 000 användare varje månad under normala förhållanden, alltså inte i coronatider.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening