Sigtuna Stadsängar kommer att få en ny skolaFoto: Insändarbild
Skolan kommer att ligga i det orangefärgade området. Foto: Sigtuna Stadsängar

Ny skola i Sigtuna hösten 2018

Till hösten 2018 kommer en ny skola att invigas i Sigtuna Stadsängar vid Pilsborondellen.

Sigtuna Stadsängar ska även få en ny skola till hösten 2018. Det rör sig om en F-6 skola. Skolan kommer ligga på promenadavstånd från de 600 bostäderna som ingår i etapp 1, skolan ingår i etapp 2 som just passerat Bygg- och trafiknämnden. Skolans utseende och slutgiltiga läge kommer att bestämmas senare i en process som även grannar medverkar.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening