Märsta IK tog en ny seger i Division 3 på söndagen när man besegrade Rinkeby United på bortaplan.
Märsta IK mötte Rinkeby United på bortaplan i en spännande fotbollsmatch. Rinkeby United tog ledningen i minut 38 genom Abdifitah Abdulahi Abukar och höll ledningen fram till halvtidsvilan.
I andra halvlek visade Märsta IK en bättre inställning och moral och lyckades vända matchen till sin fördel. John Drugge kvitterade för bortalaget i minut 56 och i minut 69 satte Samuel Alfarhan en frispark som blev matchens avgörande mål och gav Märsta IK segern med 2-1.
Efter matchen kommenterade Märsta IK-tränaren lagets prestation och var nöjd med vinsten, men ansåg samtidigt att laget hade mer att ge och att de behövde bättra sig inför kommande matcher. Märsta IK har nu vunnit tre matcher i rad efter att ha legat under med 0-1 i samtliga matcher och tränaren var stolt över lagets förmåga att vända matcher och kräva mer av sig själva.
Det var alltså en spännande match mellan Rinkeby United och Märsta IK som slutade med en vinst för bortalaget efter en imponerande vändning i andra halvlek.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.