Andreas Younan ligger bakom den nya crossover-restaurangen Lulu med inspiration från Sydamerika och Japan.
Lulu är ett koncept med Poké och sushi med touch av Sydamerika och japanska smaker. Man etablerar sig på olika håll i Stockholm samt Sverige. Man finns på tre platser just nu; Telefonplan, Visby och Rosersberg. Inom kort lanserar man i Åre, Göteborg och Malmö.
Andreas Younan ligger bakom satsningen och hittills är mottagandet varmt från alla kring Rosersber- och Märstaområdet. – Vi valde just Rosersberg för att vårt systerbolag Brödernas valde platsen, vi vill vara med i expansionen som Rosersberg kommer att göra inom de kommande åren och många väljer att etablera sig där för att det finns ett enormt kundflöde och trafik. Vår mat är väldigt vänlig och enkel, säger Andreas Younan, VD och ägare.
Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet.
Näringsliv Resebolaget TUI breddar sitt utbud av storstadsresor från Arlanda flygplats inför kommande resesäsonger. Tre nya destinationer läggs till: Warszawa, Bukarest och Bryssel.
Näringsliv Arlanda tappar mark jämfört med andra nordiska flygplatser. Det visar en ny rapport från Svenskt Näringsliv, som menar att utvecklingen riskerar att påverka både företag och investeringar i Sverige.
Partner Det svenska fintechbolaget Trustly har passerat 120 miljoner användare globalt, enligt ett nytt pressmeddelande. Milstolpen speglar en bredare trend där konto-till-konto-betalningar – så kallade "Pay by Bank" – snabbt tar mark i både Europa och Nordamerika.
Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.
Partner Sigtuna kommun har cirka 52 700 invånare och en medelålder på 38,9 år. Drygt sex av tio bor i Märsta, och de äldsta åldersgrupperna väntas växa framåt i tiden.
Partner En lott i kassan efter en promenad genom Märsta Centrum eller några snabba spel i mobilen under kafferasten, för många svenskar är spel om pengar en del av vardagen.
Partner Många företagare skulle erkänna att att bygga en webbplats sällan hamnar tillräckligt högt upp på att-göra-listan för att prioriteras när det faktiskt behövs.
Partner I en tid då digitaliseringen förändrar hur vi konsumerar kultur och sport, finns det en gren av det svenska folklivet som står emot tidens tand med styrka: travsporten.
Näringsliv För några veckor sedan hölls årets första Frukostklubb i Rosersberg, där över 100 personer deltog. Näringslivsrepresentanter, tjänstepersoner och politiker samlades på Rosersbergs Slottshotell.
Partner Digitala vanor har förändrats snabbt de senaste åren. Beställningar ska gå på sekunder, filmer ska starta direkt och appar ska förstå användaren utan omvägar.
Näringsliv Finalisterna till årets företagspriser är klara. Priser delas ut i flera kategorier och vinnarna presenteras den 17 april på Hotell Kristina.
Näringsliv Inför påsken 2026 visar SAS:s bokningar från Arlanda att resenärer främst söker sig till klassiska europeiska storstäder och sydligare destinationer med sol och värme.
Näringsliv Flygresandet fortsätter att öka på Stockholm Arlanda Airport. Under mars reste knappt 1,9 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med omkring fem procent jämfört med samma månad förra året.
Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.