Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Ny rapport pekar ut Märsta för radikal islamism

Märsta pekas ut i en ny rapport från Försvarshögskolan som en plats där det kan finnas radikal islamism.

Rapporten som släpptes i torsdags gjordes av Försvarshögskolan och uppdraget var att kartlägga den salafistiska jihadismen i Sverige rapporterar tidningen Mitt i. Rapporten pekar ut att Märsta är en av orterna där islamistiska extremister är mest verksamma. Andra platser är Tensta, Rinkeby, Husby, Spånga och Alby. Totalt rör det sig om nio orter i Stockholms län.

Salafism är en bokstavstrogen tolkning inom sunni-islam:
– Detta är ett förhållandevis nytt forskningsområde. Det saknas idag i stor utsträckning studier och forskning på de salafist-jihadistiska miljöerna i en svensk kontext, säger Magnus Ranstorp, terrorexpert på Försvarshögskolan, i ett pressmeddelande enligt Mitt i.

Försvarshögskolan pekar ut platserna efter att man gjort flera intervjuer med personer inom brottsbekämpande myndigheter och andra myndigheter. Det handlar om ett mindre nätverk av personer. Nätverken är även involverade i brottslig verksamhet som stöld, inbrott, häleri, indrivning och utpressning. 67 personer ska ha rest det senaste åren för att ansluta sig till våldsbejakande grupper i Syrien och Irak.

Märsta har tidigare hamnat på kartan i världspressen efter att Mohammed Belkaid som bodde i Märsta var inblandad i attacken i Paris och han dödades sedan i Bryssel.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.