Ny partiförening bildas av gamla (MP)

Den styrelse i Miljöpartiet som uteslutits kommer att bilda en ny förening meddelar man i ett pressmeddelande: - Vår partiförening har under det senaste halvåret av Miljöpartiets distrikts- och riksorganisation utsatts för toppstyrning, isolering och ur demokratiskt synpunkt oacceptabel behandling, skriver styrelsen i ett pressmeddelande.

Det har varit många turer kring (MP) i Sigtuna det senaste halvåret. Kommunalrådet Pierre Cengiz-Edstrand hotades med uteslutning och klev till slut av som medlem innan han formellt uteslöts av partistyrelsen. Styrelsen i (MP) Sigtuna ogiltigförklarades och föreningen tvångsförvaltares. Nu kommer besked från den gamla styrelsen att man avser bilda en ny förening, namnet på den blir oklart men man kommer att fortsätta bedriva en verksamhet med fokus på miljö- och hållbarhetspolitik.
– Föreningen anser inte att det går att bedriva en seriös verksamhet under dessa förhållanden. Därför har ett medlemsmöte 2016-10-07 enhälligt beslutat att lämna riks- och distriktsorganisationen. I fortsättningen kommer föreningen att verka som en helt fristående partiförening, med nuvarande styrelse, skriver man i ett pressmeddelande.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.