Stefan Åsbrink med Jonas ErikssonFoto: Pressbild

Ny padelförening i Sigtuna

En ny förening startas i kommunen, WE Sigtuna Padelförening: - Det känns oerhört kul och angeläget att kunna erbjuda alla ungdomar från 6-16 år möjligheten att med utbildade tränare bli bättre padelspelare, samtidigt som man har kul och rör på sig, säger Jonas Eriksson på WE.

Stefan Åsbrink, ordförande i föreningen, uttrycker sin glädje över att inleda verksamheten i WE Padels nya och moderna lokaler i Sigtuna Stadsängar. Han delar sin entusiasm över att kunna utveckla padelsporten i Sigtuna i samarbete med WE. Föreningen, tidigare baserad i Rosersberg, kommer från och med den 1 september att förlägga sin verksamhet till Sigtuna och byta namn till WE Sigtuna Padelförening. Denna flytt till den nya hallen innebär en positiv förändring med bättre förutsättningar för att främja padel i området.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.