Styrelseledamöterna Maada Jusu och Veronica Asklund Fridell, KSO Olov Holst, ordförande Anna Malm Kelfve, KFO Erik Langby och gruppledare Mattias Askerson.Foto: Pressbild
Ny ordförande i Moderaterna – Malm Kelfve tar över
Mattias Askerson som tidigare i år valts till gruppledare för den moderata kommunfullmäktigegruppen lämnar nu posten som ordförande. Ersätter honom gör Anna Malm Kelfve.
I samband med årsmötet på Hotell Kristna utsågs Anna Malm Kelfve till ny ordförande för Moderaterna. Hon ersätter Mattias Askerson som har andra politiska uppdrag som gruppledare och ordförande i förskole- och grundskolenämnden. – Det har varit åtta roliga och händelserika år. Med mitt nya uppdrag som gruppledare för partiet känns det naturligt att lämna över ordförandeskapet i föreningen till någon annan. Anna kommer axla rollen på allra bästa sätt och jag ser fram emot att arbeta tillsammans i våra nya roller, säger Mattias Askerson.
Även en ny vice ordförande har valts, Patrik Ström. I övrigt är styrelsen densamma: Veronica Asklund Fridell, Marcus Brixskiöld och Maada Jusu. – Jag börjar med att rikta ett stort tack till Mattias som under de senaste åren styrt föreningens arbete. Nu ska det bli roligt att ta vid och fortsätta med kampanjer, medlemsaktiviteter och det viktiga arbetet med att locka fler personer som vill ta steget in i politiken. I år lägger vi förstås särskilt fokus på Europavalet i juni och drar inom kort igång kampanjerna, kommenterar Anna Malm Kelfve.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.