Foto: Pressbild/Centerpartiet

Ny ordförande i Centerpartiet

Centerpartiet har valt en ny ordförande i samband med årsmötet, Andreas Karlsson leder lokalföreningen i Sigtuna.

Många ville vara med i styrelsen för Centerpartiet enligt valberedningens Åke Ossmark:
– Otroligt vad många som räckte upp handen och ville vara med i arbetet. Vi är både överraskade och glada, Ossmark i ett uttalande.

Bland annat valdes Andreas Karlsson till ordförande, han tycker att det ska bli spännande att fortsätta leda partiet i den positiva anda som råder i styrelsen och bland medlemmar. Gill Brodin kvarstår som gruppledare.
– Jag har haft ett fantastiskt fint samarbete med avgående ordförande Rune Holmberg och vi har lärt oss mycket av varandra. Det känns tryggt att han fortfarande finns kvar nu när styrelsen både föryngras och utökas.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.