Ny metod testas för att stoppa sjögull i Märstaån

Sigtuna kommun fortsätter arbetet med att bekämpa den invasiva vattenväxten sjögull, som spridit sig i en damm vid Steningedalen i Märstaån.

I ett samarbetsprojekt med flera andra kommuner testas nu en ny metod med flytdukar under perioden 2024–2027.

Flytdukarna är utvecklade i samverkan med Länsstyrelsen och privata aktörer. De är lätta att hantera, går att återanvända och håller längre än tidigare modeller. Under 2025 planeras utsättning av nya dukar, borttagning av gamla samt manuell rensning i dammen.

Tidigare försök med vattenbufflar som betade sjögull visade sig inte tillräckligt effektiva. Kommunen fortsätter därför att söka efter hållbara lösningar tillsammans med andra aktörer i det nationella sjögullnätverket.

Invånare uppmanas att inte bada, fiska eller köra båt nära växten, och att rapportera fynd via kommunens felanmälningsapp. Syftet är att minska spridningen och skydda den biologiska mångfalden i området.

Fråga ChatGPT

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening