Foto: Sundair

Ny linje startade på Arlanda

En ny linje mellan Arlanda och Beirut etableras av tyska Sundair.

Arlanda flygplats får en ny linje som startade för en vecka sedan, 11:e december. Tyska Sundair står bakom etableringen som kommer trafikera Arlanda-Beirut en gång i veckan med en Airbus A320. På grund av den rådande pandemin fanns inga direktflyg på sträckan. Etableringen görs med bakgrund av att Stockholm har en stor befolkning med syriska och libanesiska rötter. Innan pandemin bröt ut var linjen Arlanda-Beirut populär men har alltså varit otrafikerad fram till nu.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Näringsliv Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Näringsliv I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.