Ny linje med Norwegian till Frankrike

Norwegian kommer med start i januari flyga mellan Arlanda och franska Lyon.

På tisdagen meddelade Norwegian att de utökar linjenätet från Arlanda med rutten Arlanda-Lyon. Första avgång blir i januari.
– Vi är glada över att kunna erbjuda resenärer i Sverige direktflyg till Lyon som bara ligger ett par timmars bilresa från attraktiva skidorter som Val d’Isère, Les Deux Alpes och Les Arcs. Men Lyon är även en destination i sig där det finns mycket att se och göra. Vi ser fram emot att välkomna resenärer ombord den här nya linjen under vintersäsongen, säger Magnus Thome Maursund, kommersiell direktör på Norwegian.

Norwegian trafikerar rutten en gång i veckan på lördagar från 21 januari. Det kommer att vara en vinterlinje som enart trafikeras till mars 2023. Via Lyon kan man ta sig till flera kända skidorter i närheten.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening