Sigtunas hamnFoto: Destination Sigtuna

Ny intensiv båtsommar att vänta

Sommaren 2021 spås bli en intensiv båtsommar: - Vi är förberedda för en intensiv säsong. Vi vet att många satsar på en sommar i båten, säger Lars Samuelsson, maritim ledare på Sjöräddningssällskapet.

Förra året var det många som köpte båt eftersom semesterplanerna grusades på grund av pandemin. 2021 väntas bli lika intensiv eftersom båtförsäljningen är kvar på hög nivå och många upptäckt tjusningen med att semestra på sjön. Men med fler båtar är också risken högre att olyckorna ökar. Förra året inträffade en allvarlig olycka i Rävsta där en båt välte och en person omkom.
– Vi är förberedda för en intensiv säsong. Vi vet att många satsar på en sommar i båten. Vädret spelar en stor roll i hur mycket folk som rör sig på sjön, och hur väl förberedd man som båtägare är på oförutsedda händelser, säger Lars Samuelsson, maritim ledare på Sjöräddningssällskapet.

Vanliga orsaker till larm är motor- och propellerhaveri, bränslebrist, grundstötning och tamp i propellen. Några tips för att lyckat båtliv från Sjöräddningssällskapet är att lära känna sin båt, utbilda sig, ha rätt utrustning ombord och att sprida kunskapen vidare till de som åker i båten.

Tänk också på vädret och att meddela var man ska samt att planera färd och ha möjlighet att larma genom en mobiltelefon i ett vattentätt fodral så man kan ringa 112 även från vattnet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.