Patrik Wadenhed och Lanzon GeorgiadisFoto: Märsta Förenade

Ny försäljningschef på Märsta Förenade

Lanzon Georgiadis tillträder som ny försäljningschef på Märsta Förenade Åkeriföretag AB från och med den 15 januari 2024.

Georgiadis tar över ansvaret från Patrik Wadenhed, VD, som har agerat som interim försäljningschef. Georgiadis har omfattande ledarskapserfarenhet inom operativa försäljningsorganisationer inom transport- och serviceorienterade sektorer. Hans breda yrkeserfarenhet och personliga egenskaper gör honom väl lämpad för att leda utvecklingen av säljorganisationen på Märsta Förenade.

Patrik Wadenhed uttrycker sin glädje över att välkomna Georgiadis till teamet och ser fram emot ett gott samarbete. Georgiadis kommer senast från rollen som Servicemarknadschef för EMS Group, specialiserade på handel och service av entreprenadmaskiner. Hans tidigare erfarenheter inkluderar uppdrag inom produkt- och affärsutveckling samt försäljningsledning.

Georgiadis själv är entusiastisk över att bidra till den fortsatta utvecklingen av Märsta Förenade. Han ser företaget som ett starkt varumärke och ser fram emot att möta och lära känna medarbetare, åkare och kunder samt presentera sig och bolaget runt om i stockholmsområdet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

SAS fortsätter satsning på inrikestrafiken på Arlanda

Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening