Björn Jonzon och Annelie DahlFoto: Pressbild/Stora Brännbo
Ny delägare på Stora Brännbo
Annelie Dahl som idag är vice VD på Stora Brännbo blir delägare med Björn Jonzon: - Vi i ägarfamiljen välkomnar Annelie Dahl och den stora kompetens och det långsiktiga engagemang hon bidrar med till företaget, säger Björn Jonzon.
Sedan 2007 är Björn Jonzon och Ebba Johansson ägare av Stora Brännbo, man har också ingått andra konstellationern. Nu har Annelie Dahl som under 10-års tid arbetat på Stora Brännbo blivit delägare. – Tillsammans med Björn Jonzon och all personal ser jag fram emot att få vidareutveckla kundupplevelsen för de 22 000 gäster som besöker Stora Brännbo årligen, säger Annelie Dahl i ett pressmeddelande.
Varit ekonomichef Björn Jonzon är VD och Anneli Dahl vice VD. Anneli har lång bakgrund som ekonomichef och kontroller i flera större företag och hon har även drivit ekonomiavdelning för koncernbolaget Sigtuna Meetings där Stora Brännbo tidigare ingick: – Det är ett stort steg för mig att bli egen företagare, men det är med tillförsikt som jag vill fortsätta att förädla vår fantastiska produkt i den fina anda som vi dagligen arbetar för, fortsätter Annelie Dahl.
Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.
Näringsliv Gårdförsäljningen av gin på Wenngarn lockade många besökare och välkomnades av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) som själv passade på att handla.
Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.
Näringsliv Tidigare i år klubbades beslut om att tillåta foodtrucks på Hamnplan. Från och med 3 juni startar testperioden och kommunen kommer låta ett antal foodtrucks få sälja fram till 30/9.
Näringsliv A-Train AB, som driver Arlanda Express, ställer sig positivt till förslagen om att öka tågtrafiken till Arlanda flygplats. Det framkom i samband med att statliga samordnaren Peter Norman idag presenterade sitt slutbetänkande i utredningen om Arlandas framtid.
Näringsliv Det har varit en tung vår för företagare i Sigtuna kommun. Under maj månad gick nio företag i konkurs, vilket gör att totalt 35 företag kastat in handduken hittills i år – en ökning med 52 procent jämfört med samma period i fjol.
Näringsliv Göran Langer har lämnat som VD för SigtunaHem, på onsdagen avtackades han. Ny i rollen blir Ann Hermansson Alm, närmast från Upplands-Brohus.
Näringsliv Strejken som hotade att bryta ut på Arlanda den 28 maj blir inte av. Svenska Flygbranschen och Svenska Transportarbetareförbundet har den 25 maj enats om ett nytt kabinavtal som gäller för perioden 2025–2027. Därmed dras alla varsel om stridsåtgärder tillbaka.
Näringsliv En ny mätning från Stockholms Handelskammare visar att företagens framtidstro i regionen är försiktigt positiv – och att Arlanda pekas ut som en nyckelfaktor för att Stockholm fortsatt ska kunna konkurrera som internationell stad.
Näringsliv Den 5 maj tillträdde Sylvia Nylin som ny verkställande direktör för Destination Sigtuna. Hon efterträder därmed den tidigare ledningen och tar över ansvaret för att tillsammans med styrelse och lokala aktörer utveckla besöksnäringen i kommunen.
Näringsliv I mitten av maj fanns 225 annonser om lediga jobb i Sigtuna kommun registrerade hos Arbetsförmedlingen. Det motsvarar drygt 400 tjänster. För en månad sedan låg antalet annonser på 228, med sammanlagt knappt 700 tjänster.
Näringsliv Företagen i Sigtuna kommun ger ett försämrat omdöme i årets enkät om det lokala företagsklimatet. Enligt undersökningen från Svenskt Näringsliv står utvecklingen stilla eller går bakåt i 20 av länets kommuner – något som pekas ut som en utmaning för hela Stockholmsregionens konkurrenskraft.
Näringsliv A-Train AB, bolaget bakom Arlanda express, investerar i en ny fordonsflotta för att möta framtidens ökande resande till och från Arlanda flygplats. De nya tågen planeras tas i trafik 2029 och kommer att öka passagerarkapaciteten med mer än 50 procent.
Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.
Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).
Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.
Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.
Näringsliv Bristaverket i Sigtuna redovisar ett betydande underskott i utsläppsrättshandeln för 2024. Anläggningens utsläpp överskred den fria tilldelningen med ett värde motsvarande cirka 45 miljoner kronor.