Nya bron över Erikssund kommer att öppna för trafik under slutet av maj.
Arbetet med att bygga en ny bro över Erikssund har pågått sedan hösten 2021. Nu är arbetet nästan färdigställt och bron ska tas i trafik under slutet av maj. Den gamla bron var undermålig och fastnade ibland i öppet läge vilket innebar att trafiken fick ledas om via E18 för att passera Mälaren. Projektet skulle egentligen färdigställas under 2024 men man ligger nu före i arbetet. Bron kommer även att få gång- och cykelvägar och fordonsfälten breddas.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.