En brandstation föreslås byggas vid TullenFoto: Magnus GranhagenHär ska brandstationen ligga
Ny brandstation föreslås byggas vid Tullen
Tullen mellan Märsta och Ölsta utmed väg 263/255 föreslås bli platsen för en ny brandstation i kommunen.
Märstas brandstation som numera ligger i Kolsta kommer troligtvis att avvecklas i samband med att en ny brandstation byggs vid Tullen. Kommunstyrelsen har godkänt ett planuppdrag och ärendet går vidare till Bygg- och trafiknämnden för att ta fram en detaljplan för den nya brandstationen. Majoriteten är överens med Socialdemokraterna om etableringen. det aktuella området kan också enligt översiktsplanen bebyggas.
I samband med bygget kommer även ambulansverksamheten på Kolsta att flytta med till Märsta. Det finns sedan tidigare en brandstation i Sigtuna ca 5 kilometer från ”Tullen”. Brandstationen kommer att behöva 10 000 kvadratmeter varav fastigheten för brandstationen tar upp 2000-2500 kvadratmeter. Syftet med bygget är ökad närhet och förbättrad service till kommuninvånarna genom kortare insatstider. Det anses också fördelaktigt att ha direkt närhet till väg 263.
Fotnot: I en tidigare version uppgav märsta.nu att brandstationen kunde vara fyra våningar, det stämmer inte utan mer än två är inte aktuellt.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.