Foto: Insändarbild

Ny brandbil ska gör släckningen effektivare

Brandkåren Attunda har fått en ny släckbil i drift vid Kolstastationen.

En ny brandbil med större vattentank har tagits i drift hos Brandkåren Attunda i Kolsta. Tanken rymmer 3000 liter vatten och med dubbla rullar för slangen, en av rullarna är för mellantryck och en för skärsläckning med 80 meters slang. Bilen har också ett nytt kassettak, elwinsch samt andra nya tekniska nyheter berättar Stefan Mattsson, brandman vid Märstas brandstation i Kolsta.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening