En ny bilbrand inträffade i Arlandastad för andra kvällen och natten i följd.
I natt var det dags för bilbrand igen på Maskingatan, denna gång 25-30 meter ifrån branden på onsdagskvällen när tre bilar förstördes. Nu drabbades två bilar och enligt brandkåren kunde det ha gått väldigt illa om det varit träfasad i anslutning till de parkerade bilarna mot bakgrund av att den ena bilen stod mot fasaden. Skylten ovanför blev dock förstörd.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.