Ny bilbrand i Arlandastad

En ny bilbrand inträffade i Arlandastad för andra kvällen och natten i följd.

I natt var det dags för bilbrand igen på Maskingatan, denna gång 25-30 meter ifrån branden på onsdagskvällen när tre bilar förstördes. Nu drabbades två bilar och enligt brandkåren kunde det ha gått väldigt illa om det varit träfasad i anslutning till de parkerade bilarna mot bakgrund av att den ena bilen stod mot fasaden. Skylten ovanför blev dock förstörd.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.