Nybygget utanför ArlandaFoto: Pressbild
Det aktuellahuset från VallsjöhusFoto: Pressbild

Ny aktör till Nybygget

Nybygget utanför Arlanda växer med ännu en aktör då Vallsjöhus AB etablerar sig på en av tomterna.

Vallsjöhus AB är etablerade på de svenska husbyggarmarknaden och har funnits sedan 1968. De bygger sitt New England-hus Grimsholm på en av de lediga tomterna som finns på Nybygget. Huset väntas stå klart våren 2017.
– Det ska bli mycket spännande att se Grimsholm på plats i början av 2017. Jag tror att det kommer bli ett uppskattat visningshus. Vallsjöhus styrka att vara flexibla stämmer väl överens med hur vi försöker driva Nybygget. För oss är flexibilitet och ett varierat utbud mycket viktigt säger Camilla Yngfalk Platschef på Nybygget i ett pressmeddelande.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.