Foto: Matthias Pfeil/Mälartåg

Ny aktör tar över Mälartåg

Transdev kommer att ta över driften av Mälartåg, som ansvarar för den regionala tågtrafiken i Stockholm-Mälardalen, från och med den 16 juni i år.

Kontraktet sträcker sig fram till 2026 med möjlighet till förlängning i maximalt två år. Detta är resultatet av att samarbetet med det tidigare trafikföretaget har avslutats.

Anna Höjer, vd för Transdev Sverige, betonar att det är ett stort och ansvarsfullt arbete som väntar och att företaget är redo för utmaningen. Förhoppningen är att all personal som arbetar för Mälartåg idag kommer att följa med till Transdev, och inga övertalighetssituationer förväntas.

Mälartåg spelar en viktig roll för spårburen pendling i Stockholm-Mälarregionen och är en kritisk del av kollektivtrafiken med över 12,5 miljoner resande per år. Avtalet mellan Transdev och Mälardalstrafik sträcker sig till 2026 med möjlighet till förlängning. För Transdev är detta en del av deras långsiktiga strävan att växa inom spårburen kollektivtrafik.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.