Staffan Haglund, affärsområdeschef på Märsta Förenade kommenterar den nya affärenFoto: Märsta Förenade

Ny affär i hamn för Märsta Förenade

Märsta Förenade utökar samarbetet med Swerock och ska sköta ballasttransporter till Swerock: - För att kunna transportera det här krävs specialanpassade fordon, berättar Staffan Haglund, affärsområdeschef för bygg och anläggning på Märsta Förenade.

Under flera års tid har Märsta Förenade anlitats av Swerock för transporter av betong. Nu har man utökat samarbetet genom att transporter från Märsta Förenade integreras i Swerocks system. Anledningen till att Märsta Förenade fått uppdraget är för att man kan erbjuda de lättviktsfordon som är lämpligast för ballasttransporter till Swerocks betongstationer och asfaltsverk i Västberga. Enligt Märsta Förenade är det mycket stora volymer som väger mycket.

Swerock kommer i och med att man anlitar Märsta Förenade få mer flexibilitet i sitt system samt få transporter till lägre priser än om man hade skött det själva. Märsta Förenade kommer i och med det nya avtalet att bredda sitt utbud genom att kunna skatta fler lättviktsbyggen.
– Varje utökat uppdrag gör dessutom att vi sprider våra risker, för ingen aktör som anlitar oss har samma transportbehov hela tiden, säger Staffan Haglund, affärsområdeschef på Bygg- och anläggning hos Märsta Förenade.

Märsta Förenade är samtidigt en stor köpare av grus från Swerock och det nya samarbetet kommer att ge nya möjligheter för att vidareutveckla affärerna. Från Swerocks sida anser man att Märsta Förenade står för bästa flexibiliteten och att de prioriterar miljömässigt bästa fordonen. Miljöaspekten är viktig för Swerock, poängterar Hans Orest, avdelningschef på Swerock Transport & Maskin.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening