Foto: Matthias Pfeil/Mälartåg

Nu trafikeras Uppsalapendeln av Mälartåg

Från och med söndag har Mälartåg tagit över trafiken på sträckan Uppsala–Stockholm via Märsta, som tidigare kördes av SJ. Den sista avgången med SJ gick klockan 22.00 på lördagen från Uppsala mot Stockholm.

Efter några turer under hösten när SJ aviserade att man drar sig ur sträckan Uppsala-Stockholm via Märsta och Arlanda kunde Mälartåg ta över. Med Mälartåg planeras halvtimmestrafik på sträckan Stockholm–Uppsala, med tätare avgångar under rusningstid på vardagar. Totalt kommer 79 avgångar att köras på vardagar och 72 på helger, vilket motsvarar trafiken som Mälartåg och SJ Regional tillsammans planerar under 2024.

Som en del av den utökade trafiken tillkommer 34 nya avgångar på vardagar och helger mellan Stockholm, Märsta, Knivsta och Uppsala. Tågen som redan går under rusningstid på vardagar kommer att fortsätta köra som tidigare.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening