Foto: Insändarbild

Nu startar sommarlovet

Sommarlovet startar idag och i kommunen kommer det finnas mängdes av aktiviteter för barn och unga.

Sigtuna kommun har mängder med aktiviteter i sommar för barn och ungdomar upp till 19 år. Bland annat är Brobygget igång, man kan göra olika kulturella projekt i Ungdomens hu. Ett nytt koncept är Mobila onsdagar där kommunens fältarbetare åker ut till olika platser för att ha aktiviteter, först ut är Galexenskolan 14:e juni där det blir basket och grillar.

Klicka här för att se hela sommarlovsutbudet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening