Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Nu startar skolvalet

På måndagen startade skolvalet för vårdnadshavare med barn som ska börja skolan samt högstadiet.

Skolvalet pågår mellan 3-17 februari och gäller vårdnadshavare till barn som ska börja i förskoleklass samt åk 7. Barn- och ungdomsnämnden har tidigare antagit preferenserna för hur skolvalet går till, det vill säga om man inte tilldelas den plats man valt så sker det utifrån vissa kriterier som närhet, syskonförtur och andra omständigheter som kan vara avgörande. Till årets skolval har det inte varit några större kontroverser jämfört med tidigare år.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Nyheter Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Nyheter Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Nyheter Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.

Brasiliens riksåklagare på studiebesök

Nyheter Barnahus Stockholm Nord i Sigtuna kommun fick under torsdagen besök av Brasiliens riksåklagare tillsammans med kollegor och representanter för World Childhood Foundation. Syftet med besöket var att få en inblick i den svenska barnahusmodellen.