Erikssundsbron väster om SigtunaFoto: trafiken.nu

Nu startar bygget av Eriksundssbron

Bygget av nya Erikssundsbron drar nu igång och kan påverka framkomligheten över sundet under en tid framöver.

Projektering och förberedelse för ny bro över Erikssund är nu till ända och bygget går igång närmaste dagarna. En ny bro byggs 40 meter öster om dagens bro, den kommer att få bredare körfält samt en gång och cykelbana. Trafiken kommer under byggtiden kunna passera på den befintliga bron men det kan ändå förekomma störningar. Bakgrunden till bytet är att nuvarande bro har uppnått sin tekniska livslängd och den är även för smal vilket gör att tunga fordon inte kan mötas.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.