Märsta Centrum skippar P-skivan och går över till ett heldigitalt system.
Under ett antal år har det rådig P-skiva i Märsta Centrum. Nu kan du äntligen kasta P-skivan i papperskorgen. Fastpartner som äger Märsta centrum inför istället Auto Pay som bland annat finns i Väsby Centrum. Där är det sensorer som läser av när du kör in och när du lämnar. Du betalar för den tid du varit där direkt på plats eller via en hemsida. Det är oklart när systemet implementeras men det är på gång. Två timmars fri parkering ska fortfarande råda.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.