Foto: märsta.nu

Nu skippar Centrum P-skivan

Märsta Centrum skippar P-skivan och går över till ett heldigitalt system.

Under ett antal år har det rådig P-skiva i Märsta Centrum. Nu kan du äntligen kasta P-skivan i papperskorgen. Fastpartner som äger Märsta centrum inför istället Auto Pay som bland annat finns i Väsby Centrum. Där är det sensorer som läser av när du kör in och när du lämnar. Du betalar för den tid du varit där direkt på plats eller via en hemsida. Det är oklart när systemet implementeras men det är på gång. Två timmars fri parkering ska fortfarande råda.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.