Foto: trafiken.nu

Nu rivs gamla Erikssundsbron

Trafikverket meddelar att den gamla Erikssundsbron kommer att rivas, och detta kommer att påverka både båt- och biltrafiken.

Farled 921 kommer att stängas för all båttrafik från måndag den 18 september klockan 00:00 till måndag den 2 oktober klockan 24:00. Detta innefattar även båtar med en höjd lägre än 2,7 meter. För att varna båttrafikanter kommer markeringsbojar att placeras i vattnet som indikerar avstängningen.

Rivningsarbetet, som kommer att inkludera sprängning av brodelar, kommer att vara störande för närboende. Under denna period kommer även transport av restmaterialet på land att resultera i en viss ökning av den tyngre trafiken i området. Arbetet kommer att utföras måndag till fredag mellan klockan 07:00 och klockan 19:00. Invånare i närområdet kommer att få mer detaljerad information innan själva rivningsprocessen påbörjas.

Trots detta kommer den nya Erikssundsbron att vara öppen som vanligt för all trafik. Trafikanter uppmanas dock vara försiktiga vid överfarten eftersom det kan förekomma störande moment samtidigt. I samband med sprängningsarbetet kommer det kortvarigt att ske avstängningar även på den nya bron, och flaggvakter kommer att vara närvarande för att säkerställa att trafikanter håller ett säkert avstånd.

Trafikverket uppmanar alla som berörs av dessa förändringar att vara medvetna om de tillfälliga störningarna i både båt- och biltrafiken och att planera sina resor i enlighet med detta.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.