S:t Lars ruinFoto: Pressbild

Nu restaureras S:t Lars ruin

Efter att S:t pers och S:t Olofs kyrkoruiner restaurerats har turen kommit till S:t Lars ruin i centrala staden.

För att vårda kulturarvet i staden har Sigtuna kommun restaurerat ruinerna i staden. S:t Pers och S:t Olofs ruiner är redan klara, näst på tur är S:t Lars. 16:e maj kommer arbetet att starta med ruinen som byggdes redan under 1100-talet. På sikt kan ruinen rasa om restaureringen inte genomförs.
– Sigtuna stad är ett riksintresse och det känns mycket bra att vi är på slutvarvet att säkra alla tre ruinerna för de kommande 100 åren. S:t Lars står till skillnad från de andra ruinerna på kommunens mark och vi tar nu ansvar att bevara den unika miljön i Sveriges äldsta stad, säger Lars Björling (SfS), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

1658 förstördes delar av kyrkan som sedan aldrig återuppbyggdes, den lämnades att förfalla till 1828 då den förklarades som skyddat monument. Blixten slog även ner i tornet kort därpå och förstörde det sydvästra hörnet.
– Utan restaurering skulle ruinerna på sikt kunna börja rasa. I slutet av året kommer vi ha tre säkra och fantastiska monument som är öppna för alla och envar som vill ta del av en tusenårig historia. Detta är nog det jag är mest stolt över att ha medverkat till under mina år som museichef, säger Ted Hesselbom, chef Sigtuna Museum & Art.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.