Foto: Daniel Iskandar

Rösterna räknas i kommunhuset

Onsdagsräkningen pågår i kommunhuset.

Onsdagsräkningen pågår i kommunhuset och rösterna till riksdagsvalet är klart. 986 röster är det som ska sprättas upp och räknas i kommunvalet. En röst verkar ha tappats bort då det enligt röstlängden ska vara 987 röster som ska räknas. Valförrättarna kommer ändå att räknas inom kort. Rösträknarna har trippelräknat alla kuvert men utan förändrat antal valkuvert.

986 röster ska alltså räknas. Ett lokalt resultat väntas inom kort. Rösträkning pågår för fullt. Det lutar åt att Socialdemokraterna blir största parti i Uppsamlingsräkningen med ca 25 procent av rösterna. Moderaterna kommer in på cirka 20 procent.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening