Nu ökar antalet smittade igen

Efter flera veckors nedgång ökar antalet fall av covid-19 i Sigtuna kommun.

Sju veckor i sträck har antalet fall av covid-19 i kommunen minskat, vecka 5 var det 60 fall i kommunen. Men nu sker en dramatisk ökning. Region Stockholm varnade redan under onsdagen för att fallen ökat i regionen. För Sigtuna kommuns del är det en ökning med 30 fall till 90 fall vecka 6. Totalt i kommunen har nu 2378 personer smittats av covid-19 och cirka 80 har avlidit.

På regionnivå var det vecka 6 nästan 4000 fall, en ökning med cirka 700 fall sedan vecka 5. 13 personer vårdades intensivvård och 18 stockholmare har avlidit med covid-19. Avlidna totalt i Stockholm är nu 3837 personer och 145 705 har konstaterats smittade under hela pandemin.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening