Foto: Sigtuna kommun

Nu kommer Brobygget till Valsta torg

Brobygget etableras även i Valsta torg: - Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle, säger Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

Med start i helgen kommer Brobygget att finnas även i Valsta torg. Efter beslut i Kommunstyrelsen kommer starten ske redan i helgen och Fritidsbanken finns på plats för att låna ut utrustning av olika slag, bland annat rullskridskor.
– Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle. Tack vare Brobyggets ledare och föreningarna i kommunen får barnen prova på olika sporter som handboll, fotboll och taekwondo och känna på riktig rörelseglädje, säger Lars Björling (SfS), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Efter 12:e juni kommer Brobygget i Valsta att finnas kvar även på vardagar mellan 12-16 hela sommarlovet till 13:e augusti. De yngre deltagarna kommer även ha möjlighet till mellanmål. Utöver Sigtuna kommun är BID-föreningarna Trygg i Märsta och Vi är Valsta involverade tillsammans med Hyresgästföreningen, RF-SISU Uppland och SigtunaHem. Brobygget i Valsta torg har syfte att minska och motverka segregation och stärka hela kommunen attraktivitet.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening