Foto: Sigtuna kommun

Nu kommer Brobygget till Valsta torg

Brobygget etableras även i Valsta torg: - Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle, säger Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

Med start i helgen kommer Brobygget att finnas även i Valsta torg. Efter beslut i Kommunstyrelsen kommer starten ske redan i helgen och Fritidsbanken finns på plats för att låna ut utrustning av olika slag, bland annat rullskridskor.
– Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle. Tack vare Brobyggets ledare och föreningarna i kommunen får barnen prova på olika sporter som handboll, fotboll och taekwondo och känna på riktig rörelseglädje, säger Lars Björling (SfS), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Efter 12:e juni kommer Brobygget i Valsta att finnas kvar även på vardagar mellan 12-16 hela sommarlovet till 13:e augusti. De yngre deltagarna kommer även ha möjlighet till mellanmål. Utöver Sigtuna kommun är BID-föreningarna Trygg i Märsta och Vi är Valsta involverade tillsammans med Hyresgästföreningen, RF-SISU Uppland och SigtunaHem. Brobygget i Valsta torg har syfte att minska och motverka segregation och stärka hela kommunen attraktivitet.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.