Länsstyrelsen i Stockholm hävde grillförbudet på egen tomt i länet från klockan 17 på måndagen. Det beskedet ger Ida Texell, förbundsordförande på Brandkåren Attunda.
Eldningsförbudet kvarstår men Länsstyrelsen har i samråd med räddningstjänsterna i länet beslutat att häva det grillförbud som rådit under några dagar. Det är alltså ok att grilla på egentomt. Det är fortsatt förbud att grilla i mark och skog, det gäller även iordningställd grill.
Lokala hyresvärdar kan välja att ha kvar grillförbudet och det rekommenderas att man kontaktar sin bostadsrättsförening eller hyresvärd innan man slår på grillen i sitt område.
Idag 30/7 17.00 justerar @LansstyrelseSTH eldningsförbudet. Från och med 17.00 30/7 är det åter tillåtet att grilla på privat mark/tomtmark. Fortsatt förbud i skog/mark och på offentliga grillplatser råder.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.