Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun.Foto: Sigtuna kommun
Nu kan man boka möte om trygghet
Är man orolig för säkerhet- och trygghet i kommunen eller bara vill prata om hur man kan öka tryggheten i sitt bostadsområde? Då kan man från och med i vår boka tid med en säkerhetsstrateg.
Under våren kommer Sigtuna kommun att erbjuda möten med säkerhetsstrateger, den tidigare möjlighet till drop-in tas bort. – Vi satsar på att under våren erbjuda möten med våra säkerhetsstrateger som du som invånare kan boka för att prata om trygghets- och säkerhetsfrågor. Jag är glad över att kunna erbjuda den här tjänsten till invånarna i kommunen. Kom hit och prata trygghetsfrågor med oss, säger Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun i ett uttalande.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.