Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun.Foto: Sigtuna kommun

Nu kan man boka möte om trygghet

Är man orolig för säkerhet- och trygghet i kommunen eller bara vill prata om hur man kan öka tryggheten i sitt bostadsområde? Då kan man från och med i vår boka tid med en säkerhetsstrateg.

Under våren kommer Sigtuna kommun att erbjuda möten med säkerhetsstrateger, den tidigare möjlighet till drop-in tas bort.
– Vi satsar på att under våren erbjuda möten med våra säkerhetsstrateger som du som invånare kan boka för att prata om trygghets- och säkerhetsfrågor. Jag är glad över att kunna erbjuda den här tjänsten till invånarna i kommunen. Kom hit och prata trygghetsfrågor med oss, säger Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun i ett uttalande.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.