Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun.Foto: Sigtuna kommun
Nu kan man boka möte om trygghet
Är man orolig för säkerhet- och trygghet i kommunen eller bara vill prata om hur man kan öka tryggheten i sitt bostadsområde? Då kan man från och med i vår boka tid med en säkerhetsstrateg.
Under våren kommer Sigtuna kommun att erbjuda möten med säkerhetsstrateger, den tidigare möjlighet till drop-in tas bort. – Vi satsar på att under våren erbjuda möten med våra säkerhetsstrateger som du som invånare kan boka för att prata om trygghets- och säkerhetsfrågor. Jag är glad över att kunna erbjuda den här tjänsten till invånarna i kommunen. Kom hit och prata trygghetsfrågor med oss, säger Stefan Elm, trygghetschef i Sigtuna kommun i ett uttalande.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.