För första gången kan allmänheten vara med och nominera till årets Eldsjäl i Valsta: - Vi vill lyfta fram människor som jobbar ideellt för stadsdelens utveckling, säger Lola Svensson, projektledare för Vi är Valsta.
Förra året utsågs Sargit Sundström och Liza Smith till Årets eldsjälar i Valsta. Priset stiftades 2019 men då var det arbetsgruppen för Valsta Utveckling numera Vi är Valsta som tillsammans med styrelsen utsåg vinnarna. Nu kommer alla valstabor, och även övriga, att engageras. På grund av coronapandemin kunde man inte inleda processen och dela ut priset i samband med Valstadagen i somras. Istället delas det ut senare i höst i samband med Ljusmanifestationen i Valsta 25/11.
Tills dess kan man via Vi är Valsta nominera den som man tycker gör bra insatser i Valsta och bidrar till stadsdelens utveckling. Därefter tas förslaget upp i en arbetsgrupp bestående av både föreningar, näringsliv, kommun och fastighetsägare. – Det är många som brinner för Valsta och som vill lyfta den, säger Lola Svensson, projektledare i Vi är Valsta.
Nomineringsprocessen pågår under drygt två veckor, fram till 21:a oktober. – De som fick priset förra året var två som nattvandrat i ur och skur, de jobbar i det tysta och gör en insats för barn och vuxna, berättar Lola Svensson.
Kulturnyheter Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kulturnyheter Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.
Nöjesnyheter Den 5 juni är det dags för säsongens första Steninge Motorträff vid Stenladan i Steninge. Det blir fjärde året i rad som motorentusiaster från hela regionen samlas för att visa upp sina fordon och träffa likasinnade.
Kulturnyheter På torsdagen hölls en vernissage på Rosersbergsvägen 7 där konst, hantverk och kvinnors hälsa stod i centrum. Bakom utställningen stod konstnärerna Julia Hoffner, Ing-Marie Hoffner och Linda Larsson.
Nöjesnyheter Minigolfbanan vid strandpromenaden i Sigtuna har öppnat för säsongen. Under helgen lockade det soliga vädret många besökare till premiären.
Kulturnyheter Den 6 juni invigs en ny utställning på Sigtuna museum med titeln "Sverige kanske började i Sigtuna?". Genom konstverk och texter undersöks frågor om identitet, tillhörighet och kulturarv – både ur ett historiskt och samtida perspektiv.
Kulturnyheter Sigtuna museums chef Ted Hesselbom är åter aktuell som författare. Tillsammans med arkeologen Anna Lihammer har han skrivit Ragnarök – en bok som skildrar den dramatiska övergången från vikingatid till medeltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.